Bilim Meraklılarının Okuması Gereken Kitaplar

Toplum olarak kitap okumaya çok fazla ihtiyacımız var. Bu konuda satın alarak okuyacağımız kitapların yanında dijital platformda kitaplar satın alıp okuyabiliriz. Özellikle bilim kitapları insanların ilgisini çekmektedir. Yeniliklere ve araştırmaya açık kişiler için seçilmiş olan en iyi bilim kitapları araştırılıp bulunarak okunabilir. Böylece insanın dünyaya bakışı değişecektir. En iyi bilimsel kitaplar dünyayı ve hayatı sorgulayan insanlar için hazırlanmış kitaplardır ve okuyucularını beklemektedir. Bu alanda yazılan kitaplar bir zamanlar sadece ders amaçlı hazırlanırken şimdilerde meraklıları için yayınlanmaktadır. Kitaba ulaşmanın ve kitap okumanın çok kolaylaştığı günümüzde kitap okumak bir zevk olarak değerlendirilmelidir.

Okunması Gereken Bilim Kitapları

Kitap okumak yeni bir dünyaya pencere açmaktır. Okunan her kitap insanı bir yerlere götürmek üzere yola çıkan yelkenli gibidir ve sizi bir limana ulaştırır. Bilimsel kitapları okuyucularını çok daha farklı dünyalara götürmektedir. Araştırma yapanlar için bilimle ilgili kitaplar en iyi başvuru kaynağı olarak görülmeli. Bilim dalında çalışma yapmış pek çok bilim adamı yapmış oldukları çalışmaları okuyucuları ile paylamışlardır. Böylece yapılan araştırmanın çok daha fazla insana ulaşması yani insanlığa mal olması sağlanmıştır. Okunması gereken bilimsel kitaplar incelendiğinde özellikle popüler bilim alanında pek çok kitap bulunduğu görülecektir. Okuyanların derinliklerinde kaybolacağı ve en çok beğenilen kitaplar arasında Stephen Hawking’in Büyük Sorulara Kısa Cevaplar, Charles Darwin’in The Tangled Treei, Mihaly Csikszentmihalyi’nin Flow, Dan Hurley’in Smarter adlı eseri bu kitaplardan bazıları olarak sıralanabilir. Seçtiğiniz her kitap yaşamınıza değer katan bir artı olarak görülmelidir.

En İyi Bilim Kitapları kitUp’da Sizleri Bekliyor

Bilim dalında çalışma yapan birçok bilim adamı çalışmalarını bizlerle paylaşmıştır. Bunların arasında mutlaka okunması gereken bilim kitapları bulunmaktadır. Bu kitaplara ulaşmak kitUp ile artık oldukça kolaylaşmıştır. Bilim kitapları olarak da kitUp’ta sizleri bekleyen kaliteli yazarlar ve onların en güzel çalışmaları yer almaktadır. Bilimsel alanda özellikle kuantum fiziği ile ilgili kitapları bu eserler arasında kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey uygulamayı dijital cihazınıza indirmek ve yapılması gerekenleri takip etmektir.  Bu platformda ilginizi çeken farklı alanlarda sizi bilgilendirecek uzay hakkında kitaplar bulunmaktadır. Okuduğunuz bu kitaplarla uzayın boşluğunda hafif bir uçuş yapabilirsiniz. İnsanlığın yaşamı ve nereden geldiğini hepimiz merak ederiz. İşte bu alanlarda bizlere bilgi veren ve merakımızı gideren evrim ile ilgili kitaplar kitUp’ta sizleri beklemektedir. Bilim alanında verilmiş olan kitaplardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

  • Mihaly Csikszentmihalyi’nin Flow adlı eseri

KitUp’ta yer alan bilim kitapları arasında Mihaly Csikszentmihalyi’nin Flow adlı kitabı bulunmaktadır. Bu kitapta yazar “Akış” hakkında bizleri bilgilendiriyor. İnsan iç yaşamını denetlediğinde ancak mutluluğa ulaşmaktadır. Çevremizdeki insanların akışa yani bizim mutluluğumuza etkisi nedir ve bu kişilerin bizim için hayatı daha eğlenceli kılması mümkün mü? Bütün bu soruların cevaplarına Flow adlı kitabı okuyarak ulaşabilirsiniz.

  • Dan Hurley’in Smarter adlı eseri

Dan Hurley’in hazırlamış olduğu Smarter adlı kitapta zihnin yapısını ve ne kadar zorlanabileceğini anlatıyor. Bu konuda bizlere çok ilginç bilgiler vererek kitabını oluşturuyor. Bilim adamları neden bizden daha zekidir? Şu anki zeka durumumuz çok daha ileri seviyede olabilir miydi? Bütün bu soruların cevaplarını okuyacağınız bu kitapta bulabilirsiniz. Çok zeki olma hayaliniz varsa bu kitabı okuyun.

  • Scott G. Halford’ın Activate Your Brain adlı kitabı

Beyin insanları çok araştırıp da bir türlü tam olarak anlayamadığı organımız. Yazar beynin yaptığı çalışmaları bize biraz daha somut olarak anlatmaya çalışmıştır.  Beyninizi çok daha fazla çalıştırarak şu anki yaşantınızdan çok daha farklı bir insan olmak ister misiniz? İşte bunu gerçekleştirmek için güzel bir başvuru kitabı elinizde.

  • Robert Greene’nin The Laws of Human Nature (İnsan Doğasının Yasaları) adlı kitabı

Bu kitapta insan doğası üzerine ayrıntılı bir araştırma yapılmıştır. İnsanın kendini daha iyi tanıması ve farklı kararlar alabilmesi için neler yapması gerekmektedir? İnsan doğasını anlamak insanların kendilerini daha iyi yönlendirmeleri için gereklidir. Kendini tanımak ve geliştirmek isteyenlere tavsiye edilebilecek güzel bir kitap.

  • Srinivas Rao’nun The Accidental Creative adlı eseri

Yaratıcı olmak ve şimdiki yaşantınızdan farklı bir hayat yaşamak ister miydiniz? Yaratıcı bir zihne sahip olmak için farklı bir hayat yaşamaya gerek olmadığını anlatan yazar yaratıcılık konusunda ilginç dersler veriyor.

  • Max Lugavere’nin Genius Foods  adlı kitabı

Yediğimiz yemekler daha çalışkan bir insan olmamız için beynimize ulaşıyor. Bunun için de farklı bir beslenmeye ihtiyacımız olacaktır. Beslenme ve beyin arasındaki bu ilişkiyi bilmek bize çok şey kazandıracaktır. Yazar yapılan diyetlere de el atarak çok daha sağlıklı diyet önerilerinde bulunuyor.

  • David Quammen’in The Tangled Tree adlı kitabı

Evrimle ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir kitap bu. Kitapta Darvin’den günümüze evrim teorisinin aldığı yol da ele alınıyor. Dünyanın yaratılışına farklı bir bakış açısı sunuyor yazar.

  • Stephen Hawking’in Büyük Sorulara Kısa Cevaplar adlı eseri

İnsanların sordukları çok farklı sorular bulunmaktadır. Hawking bu sorulara günümüz şartları içerisinde çok anlaşılır cevaplar veriyor. İnsan yaşamının farklı yönlerini bir araya getirerek sorulara cevaplar bulan yazar yapay zekanın insanlık için hangi tehlikeleri getirdiğini de anlatıyor.

  • Steve Krug’un Don’t Make Me Think, Revisited adlı kitabı

İnternet dünyasına bir bakış olarak değerlendirilebilir bu kitap. Bir site kurmak için neler gereklidir ve neler yapılmalıdır gibi sorulardan yola çıkarak insanların ilgisini çeken süper bir sitenin yapım aşamaları tek tek anlatılıyor. Bir nevi kullanmak kılavuzu diyebiliriz kitap için.

  • Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un Minimalizm adlı eseri

Çok çalışan ve sadece çalışma hayatına vakit ayıran insanın yaşamında duygulara nasıl yer açacağını anlatıyor yazar bu kitapta. Çalışmaktan yorulup farklı bir hayat yaşamak isteyenlere güzel bir rehber olarak sunulan bu kitap bize mutluluğun da anahtarını veriyor.

Leave Comment