En İyi Biyografi Kitapları

Biyografi ve otobiyografi kitapları hiç şüphesiz oldukça tercih edilen kitap türleridir ve bu denli tercih edilmesinin başlıca sebebi; toplum, bilim, aile ya da yaşantımızı kökünden etkileyen birçok farklı kavramın gelişimine katkı sağlayan isimlerin ilham verici hikayelerinin okuyucuda oluşturduğu dayanak noktasıdır. Biyografi ve otobiyografi kitapları için herhangi bir konu çerçevesi çizmek kesinlikle mümkün olmamakla birlikte, diğer kitap türlerine kıyasla okuyucunun takdiri noktasında daha öznel bir alan olduğunu ifade etmek gerekir. Burada da belirleyici olan hiç şüphesiz ilham verici bir yaşamdan beklenenlerin okuyucu nezdinde farklılık göstermesidir.

Dünyamızı değiştiren ve bugünkü halini almasına dolaylı ya da dolaysız katkı sağlayarak insan yaşamı üzerinde geri dönüşü olmayan etkiler bırakan isimlerin yaşamlarını konu edinen eserlerin her birini incelemek hiç şüphesiz oldukça zahmetli ve imkansıza yakın bir yaklaşımdır. Dolayısıyla ‘En İyi Biyografi Kitapları’ içerisinde yer alan eserler, işlediği konular ile farklı alanlara dokunan eserler olup, temel olarak bu açıdan birbirlerinden ayrılır. Buna ek olarak; okurlar için rehber ve çıkış noktası olabilecek nitelikteki bu yazıda yer alan eserlerin tümü okurlar ve kitap eleştirmenleri tarafından kabul görmüş, genele hitap eden yapıtlardır ve bu noktanın altı özellikle çizilmelidir.

Tesla – Nikola Tesla

Tesla'nın kendi öyküsü, okunmasi gereken otobiyografi kitapları içerisinde ilk sırada gösterilir.

20. yy’a damga vuran isimlerden biri olan ve yaptığı çalışmaların önemi o dönem fark edilemese de gelecek çağlara ışık tutan Nikola Tesla, yaşam öyküsünü, icatlarını ve zihin dünyasıyla ilgili birçok derin ipucunu kaleme almış ve 1919 yılına gelindiğinde Electrical Experimenter dergisinde altı bölüm halinde yayınlamıştır.

Nikola Tesla’nın yenilikçi bakış açısı ile yürüttüğü çalışmaları ve bu çalışmalar nedeniyle çoğu zaman geleneksel düzenin savuncuları ile karşılaştığı problemlerin (Tesla’nın Ford’un motorlu araçlarındaki motor büyüklüğünün fazla olmasını söylemesi üzerine Ford’un bu durumu reddetmesi ve Tesla’nın bunun üzerine ateşleme sistemi üzerine çalışmaya başlaması gibi.) birçoğunu okunması gereken otobiyografi eserleri içerisinde gösterilen bu otobiyografide bulabilir, 1856’da Hırvatistan Smiljan’da hayata merhaba diyen Tesla’nın, 1943’de Amerika’da son bulan yaşam öyküsünde ilham verici birçok nokta ile karşılaşabilirsiniz.

Tesla’nın Thomas Edison ve diğer bilim adamlarıyla olan rekabetini ve ilişkilerini merak eden okurlar için son dönemde beyaz perdeye aktarılan yapıtlardan biri olan The Current War tam bu noktada film önerisi olarak verilebilir. Thomas Edison, Geoge Westinghouse ve Nikola Tesla’nın bu filmde, Tesla’nın yaşamıyla ilgili birçok enstantaneye rastlamak mümkündür.

Sol Ayağım – Christy Brown

Sol Ayağım, otobiyografi türünde yazılmış en iyi eserlerden biri olarak kabul görmektedir.

Doğuştan beyin felci kurbanı Christy Brown’un kendi öyküsünü kaleme aldığı bu müthiş otobiyografi kitabı, kitapseverler tarafından büyük beğeni toplamış ve çok kısa süre içerisinde poplülaritesini arttırarak en popüler otobiyografi kitaplarından biri haline gelmiştir.

Okumak, yazmak ve resim yapmak gibi daha birçok normal faaliyeti hastalığı dolayısıyla olağanüstü bir çaba göstererek öğrenmek zorunda kalan Christy Brown’un hayatından kesitler sunan 16 kısa bölümden oluşan eser, Brown’un kardeşinin tebeşirini kullanarak çizdiği ‘A’ harfi ile değişen yaşamından başlayarak, şu anda bulunduğu noktaya gelmesini sağlayan olayları detaylarıyla okura aktaran bir yapıttır.

Yaşama tutunmak adına onlarca fedakarlığı göze alan ve onu iyi bir edebiyatçı yapacak birçok yeteneği kazanmak için yıllarını harcayan Christy Brown’un sıradışı öyküsünü bulacağınız Sol Ayağım, otobiyografi kitapları seven okurlar için kaçırılmaması gereken eserlerin başında gelir.

Ali – Jonathan Eig

12 yaşında boksa merhaba diyen ve Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. ile değil de Ali ismiyle ün yapan Muhammed Ali’nin yaşamının konu edildiği bu eser, Ali’nin 74 yaşında son bulan yaşamına dek geçen süreci inceliyor ve Ali hayranlarına birçok bilinmeyen detayı sunuyor.

1964, 1974 ve 1978 yıllarında üç kez ağır siklet boks şampiyonu olan, daha öncesinde ise 1960 Roma Olimpiyatları’nda hafif ağır siklette altın madalya kazanan Muhammed Ali, ağır siklet boks şampiyonu ünvanını rakipleri karşısında 19 kez koruyarak boks tarihine adını altın harflerle yazdıran ve profesyonel boks hayatında çıktığı 61 maç ile boks dünyasına 8 Nisan’da Arizona’da veda eder bir sporcudur.

2017 yılında okurla buluşan Ali kitabı, sade anlatımı ve yaşam felsefesi, demeçleri ve spora bakışı ile ünlenen Ali’nin hayatına dair bilinmeyenlere ışık tutması ile okunması gereken biyografi kitapları içerisinde yer alan bir eser olarak tanımlanabilir.

Schindler’in Listesi – Thomas Keneally 

Schindler'İn Listesi, binlerce Yahudi'nin ölümüne mani olan bir adamın kahramanlaşmasının hikaye edilmesidir.

Herr Direktor Oskar Schindler’in Polonya işgali esnasında yaşamları tehdit altında olan yüzlerce Yahudiyi, hayatını riske atarak kurtarmasını konu alan bu eser, Nazizm dehşetini net çizgilerle işlemesi ile küresel ölçekte büyük ses getirmiş ve gerek dokunduğu hassas noktalar gerekse de bu noktaları realist ve vurucu bir tarzda okura aktararak hafızalarda aradan yıllar geçmesine rağmen kalan bir eser haline gelmiştir.

“Yalanlarımız ortaya çıkmadıkça hepimiz dürüstüz.”

Tarihin derinlerinden gelen ve tek bir insanın onlarca insanın hayatını kurtarması ile sonuçlanan bu hikaye, Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu bir proje ile beyaz perdeye aktarılmış, 12 dalda Oscar adayı gösterilmesine karşın 7 dalda Oscar kazanmış ve eser, yalnızca okunması gereken biyografiler değil izlenmesi gereken en iyi filmlerden biri haline gelmiştir.

A Beatiful Mind – Slyvia Nasar

A Beautiful Mind kitUp'da sizleri bekliyor !

30 yaşında paranoid şizofreni tanısı konmasına karşın yaşama tutunan ve ‘Oyun Teorisi’ çalışması ile 1994’de Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen John Forbes Nash Jr.’ın yaşamının konu edildiği A Beatiful Mind, en net ifadeyle; sıradışı biyografi kitabı arayan okurlar için vakit kaybedilmeden temin edilmesi gereken bir eser olarak tanımlanabilir.

Bir oda arkadaşı olmamasına karşın böyle bir arkadaştan bahsetmesi ile şizofreninin ilk belirtileriyle karşılan Nash, eşi Alicia Larde ile birçok kez boşanmış ve evlenmiş, çalkantılı evlilik hayatının yanı sıra şizofreni tedavisine devam ederek yaşama tutunmaya çalışmış ve bunu başarmış bir eserdir. MIT’de ders verecek kadar dahiyane bir zekaya sahip olan Nash’in ‘Oyun Teorisi’ çalışması günümüzde de geçerliliğini devam ettirmekte ve karar verme yöntemleri kapsamında birçok üniversitemizde okutulmaktadır.

Isaac Newton – James Gleick

Çiftçi bir ailenin çocuğu olmasına karşın birçok zorluğa katlanarak eğitimine devam eden, çocukluğunda su çarkları ve güneş saatleri üzerine yaptığı denemeler ile ilk zeka pırıltısını gösteren Isaac Newton’un yaşamına dair birçok bilinmeyenin işlendiği bu eser, okuyucuya Newton’un yalnızca buluşları ya da çalışmalarıyla ilgili değil, hayata, bilime ve matematiğe bakışıyla ilgili de önemli nüanslar sunuyor.

85 yaşında yaşama gözlerini yuman, yaptığı çalışmalar ile fizik ve matematiğin temellerinde izi olan Newton’un hayatıyla ilgili çok daha fazlasını merak ediyorsanız, tavsiye edilmesi gereken biyografi kitapları içerisinde ön sırada yer alan bu eseri hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Leave Comment