En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Kitaplar hiç şüphesiz insan yaşamı üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir ve bu etkiyi kitabın türüne, değindiği konuya ve yazarın kalemine bağlı olarak çeşitli şiddetlerde ölçümlemek mümkündür. Bu açıdan bakıldığında; kişisel gelişim kitaplarının misyonları itibariyle okurun yaşamı üzerindeki etkisinin diğer kitap türlerine kıyasla ağırlıklı rol oynadığını ve bu nedenle kişisel gelişim kitabı tercihi yaparken belirli bir skalada değerlendirme yapma gerekliliğini ortaya çıktığı ifade edilmelidir.

Kişisel gelişim kitapları konusuna bağlı olarak dünya görüşümüz, çalışma tempomuz, zamanımızı nasıl daha iyi değerlendirebileceğimiz ya da hafızamızı efektif şekilde nasıl kullanabileceğimiz gibi birçok farklı alana değinerke yaşantımızı şekillendirebilir. Bu şekillendirme esnasında dikkatlerden kaçmaması gereken nokta; teorik ifadeler ile uygulama arasında zaman zaman ortaya çıkan farklılıklar ve bu farklılıkların üzerimizde oluşturacağı baskıdır. Dolayısıyla kişisel gelişim kitaplarında aranması gereken; doğrudan çözüme yönelik bir yol değil, bu yolu nasıl oluşturabileceğimize dair ipuçlarıdır. Bu yaklaşım ile eserlerden alınan teorik bilgilerin pratikte uygulanması kolaylaşarak, yaşamımızda yeniden şekillendirmeyi istediğimiz noktaların sayısı hızlıca azalacaktır.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, okunması gereken kişisel gelişim kitapları içerisinde yer alan bir eserdir.

Sade ve anlaşılır bir dilde yazılmasının yanında yaşama dair değindiği noktalar ile geniş bir okur kitlesine hitap eden Ufak Şeyleri Dert Etmeyin kitabı, ABD’de bir yıl içerisinde 5 milyondan fazla satan kitap olarak ün yapan ve içeriğinde yaşama dair özet niteliğinde pratik bilgiler taşıyan bir eserdir.

Mutluluk bir varış noktası değildir, mutluluk yolculuğun kendisidir.” İfadesini temel alarak yaşamın sunduklarını daha kolay kabullenebilmek ve adaptasyon sağlamak adına ufak şeylerin dert edilmemesi teorisi üzerine inşa edilen eser, yaşam içerisinde karşılaşılan sorunlara doğrudan tepki göstermek yerine çözülebilecek sorunlara odaklanmayı hedef alan bir bakış açısını okura çeşitli pratik tavsiyeler ile aktarmaya çalışır.

2006 yılında hayata gözlerini yuma Richard Carlson’un yetenekli kaleminden çıkan Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, küresel ölçekte önemli edebiyat otoritelerinden olan New York Times Bestseller’da 100 haftadan fazla bir süre yerini korumuş buna ek olarak; 135 ülkede, 35 dilde yayınlamıştır. Küçük fakat insan yaşamı üzerinde derin etkilere sahip tavsiyeler ile okurun hayatını yeniden şekillendirmesine yardımcı olan Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, gerek yazarın akıcı ve sade anlatımı gerekse de doğrudan yaşamın inceliklerine dair verdiği anektotlar ile en iyi kişisel gelişim kitapları içerisinde gösterilmeyi birçok yönüyle hak eden bir yapıttır.

Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Daniel Goleman'ın eseri Emotional Intelligence, en iyi kişisel gelişim kitapları içerisinde yer alır.

İnsanın yaşamını anlamlandırabilmesi için hiç şüphesiz fizyolojisi ve psikoloji ile ilgili detay bilgiye sahip olması gerekir ki bu bilgi düzeyine ulaşılabilmesi adına çıkış noktası tahmin edilebileceği gibi beyinin tanınmasıdır. ABD’li ünlü psikolog Daniel Goleman’ın kaleminden çıkan Duygusal Zeka, insan beyninin nasıl çalıştığını EQ ve IQ kavramları çerçevesinde inceleyen, daha sonrasında ise EQ ve IQ kavramlarını detaylandırarak aralarındaki korelasyondan bahseden bir eser olarak tanımlanabilir. EQ ve IQ kavramlarının detaylı bir şekilde açıklanması ile başlayan eser, EQ’nun neden IQ’dan daha önemli olduğunu bilimsel bir bakış açısıyla ispatlama yoluna giriyor ve neticede ortaya kişisel gelişim için mutlaka okunması gereken kitaplar içerisinde üst sıralarda yer alacak bir eser ortaya çıkıyor.

Duyguların yapısı ve günlük yaşam içerisinde karşılaşılan olaylara verilen sinirsel tepkilerin işlendiği Duygusal Zeka’da yüksek IQ’lu insanların neden başarılı olamayacağı sorusunun yanıtı aranırken, yazar çıkış noktasını şu cümleler ile ifade ediyor;

“Duygusal ve mantıksal zihin arasında bir denge vardır. Duygular, mantıksal zihne bilgi yükler. Mantıksal zihin ise duyguların yüklediği bilgiyi bazen kabul eder bazen de düzenler veya reddeder.”

Duygusal Zeka için son olarak; zekanın sınırlarını merak eden ve kendini daha yakından tanımak amacıyla kişisel gelişim kitabı tavsiyesi arayan okurların vakit kaybetmeden okuması gereken eserler içerisinde yer aldığının altını kalın çizgilerle çizmek gerekir.

The Secret – Rhonda Byrne

The Secret ve kişisel gelişim kitaplarına dair çok daha fazlasını kitUP'da bulabilirsiniz.

2006 yılında kitapseverler ile buluşan ve kısa süre içerisinde en çok satan kişisel gelişim kitapları içerisindeki yerini alarak popülaritesini de bu doğrultuda arttırmayı başaran The Secret, yaşama ve onun getirdiklerine pozitif bir bakış açısıyla bakabilme noktasında okurlara değerli tavsiyelere vererek motivasyonun üst düzeye taşınmasını hedefleyen bir eserdir. The Secret’ı diğer kişisel gelişim kitaplarından ayıran noktaların başında; teorik tavsiyelerin uygulanabilmesi adına okura zemin hazırlayan teknikleri de içerisinde barındırmasının geldiğini söylemek mümkündür.

Rhonda Byrne’nin para, evren, sağlık, sosyal ilişkiler ve kariyer kavramlarının insan yaşamı üzerindeki etkilerini araştırmaya başlaması ile şekillenen ve her bir araştırma adımında zincire eklenen yeni bir halka ile büyük sırra ulaşarak bunu kitap haline getirmesi ile kitap raflarındaki yerini alan The Secret, mutlu olmak için ilk adımı atmaya cesareti olmayan ya da 21. yy. dünyasının girdabından bir çıkış noktası arayan okurlar için kaçırılmaması gereken kişisel gelişim kitaplarından biridir.

Ikigai – Hector Garcia ve Francesc Miralles

Ikigai e-kitap ve çok daha fazlası kitUp'da !

Hector Garcia ve Francesc Miralles’in dünya üzerinde en uzun yaş ortalamasına sahip olan Japonya’nın Okinawa bölgesindeki yerliler ile yaptığı röportajlar sonucunda kaleme alınan bir eser olan Ikigai; güzelliğin mükemmellik ile eş tutulduğu anlayışı terk ederek güzelliği kusur ve hatada arayan Japon felsefesinin insan yaşamının amacını arayışına ışık tutmasına yardımcı olan bir kişisel gelişim kitabıdır.

Yaşamın amacı şüphesiz herkes için farklıdır ve bu amaca ulaşma adına standart bir bakış açısının yeterliliğinden bahsetmek mümkün değildir. Hayat anlamına gelen ‘İKİ’ ve amaç manasında kullanılan ‘GAİ’ kelimelerin bir araya gelmesi ile oluşan Ikigai, yaşamınız amacını keşfetmek adına ilk adımı atmanıza size yardımcı olacak eserlerin başında gelir ve ‘Gülümseyin’, ‘Öğrenmeyi hiç bırakmayın’, ‘Acele etmeden yaşayın’, ‘İyimser olun’ ve ‘Endişelenmeyin’ tarzı net tavsiyeleri ile günün ilk ışıklarında gözünüzü açtığınızda yataktan kalkma nedeninizi yani hayatınızın amacını size kazandırır.

Günlük hayatta karşılaştığımız önemli ya da önemsiz her olayda ya da durumda olduğu gibi yaşamın amacını ararken de doğru yanıtlar alarak uygun bir yol izleyebilmek adına doğru soruları sormak gerekir ve Ikigai’nin bu soruları sorabileceğiniz yegane eserlerden biri olduğunun altı çizilmelidir. Tüm bunlara bakıldığında uzmanların birçoğu tarafında en iyi kişisel gelişim kitapları içerisinde gösterilen Ikigai’nin salt bir kişisel gelişim kitabı olmaktan ziyade doğrudan insan yaşamını etkilemesi ile vurucu bir eser olduğu rahatlıkla ifade edilebilir.

İçimizdeki Çocuk – Doğan Cüceloğlu

İçimizdeki Çocuk, ebeveynler için tavsiye edilen kişisel gelişim kitaplarından biridir.

Savaşçı, Başarıya Götüren Aile, Yeniden İnsan İnsana eserleriyle okurların hafızasında yer edinen ve kişisel gelişim kitapları dendiğinde ilk akla gelen yazarlardan biri olan Doğan Cüceloğlu’nun kaleminden çıkan İçimizdeki Çocuk, ‘İçinizdeki çocuğa ne kadar kulak veriyorsunuz ?‘ sorusuna, okuyucunun geçmişine ışık tutarak ve çocuklukta yaşadığı olayların psikolojisi üzerindeki etkisini inceleyerek yanıt arayan ve netice itibariyle ‘İçimizde unuttuğumuz çocuğu yeniden hatırlamamızı sağlayan.” bir eser olarak tanımlanabilir.  Gerek çocuklarını yetiştirirken dikkat etmeleri gereken noktalar gerekse de kendi içlerindeki çocuğu keşfetmelerini sağlayacak stratejiler dolayısıyla İçimizdeki Çocuk eseri ebeveynler için ağırlık olarak tavsiye edilse de kişisel gelişimine önem veren ve psikolojiye farklı bir açıdan yaklaşmak isteyen okurların tümü için tavsiye edilebilir bir kişisel gelişim kitabıdır.

Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Ferrasini Satan Bilge, kısa bir süre içerisinde dünyanın en popüler kişisel gelişim kitaplarından biri haline gelmiştir.

İşkolik ve oldukça zengin bir avukat olan Julian Mantle’in kariyerinde başarısı, parası ve refahına rağmen iç huzura kavuşmak ve yaşamın anlamını keşfetmek için çıktığı zorlu yolcuğun hikaye edildiği Ferrari’sini Satan Bilge, 1996 yılında kitap raflarında yerini aldıktan sonra kısa bir süre içerisinde 3 milyondan fazla okura ulaşan ve gerçek bir yaşam öyküsü olmasının ağırlıklı etkisi ve yazarın olayı okura aktarma başarısı ile en iyi kişisel gelişim kitapları içerisinde yer alan eserlerden biridir.  İçindeki derin boşluğa daha fazla katlanamayarak kariyerinden ve birçok insana kıyasla oldukça geniş imkanlarından bir anda vazgeçerek Hindistan’a doğru yola çıkan ve Himalayalar’daki Sivana Bilgeleri ile tanıştıktan sonra yaşamı değişen Julian Mantle’nin öyküsüne şekil veren ve okunabilir bir hale getiren Robin Sharma, binlerce insanın yaşamını değiştirecek olan bir yapıtın altına imzasını atıyor.

Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız

Güçlü Hafıza, okunması gereken kişisel gelişim kitapları içerisinde yer alan bir eserdir.

Unutkan insan yoktur, hafızasının nasıl çalıştığını bilmeyen insan vardır.‘ teorisi üzerinde inşe edilen bir eser olan Güçlü Hafıza, beynin yapısının bilimsel açıdan incelenerek nasıl daha doğru kullanılabileceği sorusuna yanıt arayan bir yapıttır. Hafıza tipinizi belirleyerek bu yapıya uygun bir öğrenme anlayışını benimsemek istiyor, sağ ve sol beyninizi nasıl daha aktif kullanacağınızı merak ediyor, ‘İsimleri ve yüzleri daha iyi nasıl hatırlayabilirim ?‘ sorusuna net bir yanıt bulmak istiyorsanız, yaşamınızda hafızanın etkisini arttırabileceğini gösteren ve okunması gereken kişisel gelişim kitapları içerisinde ön planda eserlerden biri olan Güçlü Hafıza’yı hemen okumaya başlamalı, Ahmet Yıldız’ın sunduğu sistematik programı daha yakından incelemelisiniz.

The Design of Everyday Things

Günlük hayat içerisinde onlarca kez etkileşim kurduğunuz nesnelere farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak olan Gündelik Şeylerin Tasarımı, Donal A. Norman’ın kaleme aldığı eserlerden biri olup,  dijital dönüşümün insan yaşantısına işgal ettiği alanın artmasıyla birlikte daha sık duyduğumuz kavramlar olan UX, CXve HX kavramıylarıyla ilgili okurlara detaylı bilgi verirken, tasarım, uygunluk ve kullanışlılık çerçevesinde yaptığı incelemeler ile pratik bilgi niteliğinde birçok detaya değiniyor.

Leave Comment